Смяна на козината при кучето - какво трябва да знаем

С мяната на козината на кучетата, известна с термина „линеене“ е нещо нормално и се случва за първи път още между 4 до 6-ия месец от живота на домашния ви любимец. Има кученца, които изобщо не се скубят, както и такива – които отделят много излишна козина, всичко зависи от породата и космената покривка на животното. Още при първото линеене можете да установите към кой от двата вида спада вашето четириного.

Всички кучета ли сменят козината си?
Понякога може дори да не забележите, че при вашия домашен любимец се случва процес на смяна на козината. Друг път – дори при леко погалване по гърба на кучето ви - и в ръката ви остават шепа косми. Това е така, защото линеенето е свързано пряко с вида на козината на домашния ви любимец. Много породи имат така наречената единична козина (еднопластова). Сред най-популярните от тях са Джак Ръсел териер, Бостън териер и Грейхаунд. Това значи, че при смяната на козината тези кучета губят по-малка част от космите си, като сменят външните - къси и твърди.

Dogsandcats.bg
Повечето породи кучета имат два вида космена покривка. Едната е външна, която се нарича още предпазна, основна или външна, и вътрешна – по-мека, разположена по-близо до кожата, наречена подкосъм. По време не линеенето животите губят значителни количества козина именно от по-долния слой.
Типичното време за смяна на козината при кучетата е в началото на пролетта и през есента. Разбира се, това общовалидно правило има своите изключения, обуславящи се главно от възрастта, здравословното състояние и смяната на сезоните на мястото, където живее кучето.
Много хора вярват, че колкото по-дългокосместо е кучето им, толкова повече козина ще отделя то. Факт е, че по-дългата козина е по-забележима по дивана или на седалката на колата. Но един представител на породата Коли отделя доста по-малко косми от Лабрадор или Немска овчарка, например. При някои кучета пък, космите може да са по-малко като количество, но да са по-твърди и набиващи се в мебелите – следователно по-трудоемки за почистване. Тоест - всичко зависи от породата, а не от дължината на космената покривка.

Основни причини за линеене при кучетата
Козината на кучетата им помага да контролират телесната си температура и предпазва кожата им от слънцето и други елементи на околната среда. Количеството и честотата на отделяне зависи от няколко фактора, включително:
- Здравословно състояние на кучето
- Порода
- Сезон и среда
Въпреки че кучетата линеят естествено, загубата на козина може да бъде причинена и от стрес, както и от здравословен проблем. Ето някои от най-честите причини за линеене при четириногите и за какво трябва да внимавате.
- Сезонно линеене
Кучетата, особено породите с двойна козина, обикновено губят подкосъма си през пролетта и есента. Някои от четириногите, които се скубят най-много по време на смяна на кожухчето си, са:

Това, което може да изглежда като обилно линеене, може да е напълно нормално за някои кучета, но е възможно и да е резултат от основно здравословно състояние. Ако забележите прекомерно отделяне, свържете се с ветеринарния си лекар и насрочете час за преглед.
- Линеене, предизвикано от стрес
Ако е имало голяма промяна в средата на кучето ви, количеството косми, които то отделя, може да се увеличи. Четириногите се скубят повече и, когато са поставени в стресови ситуации. Ако смятате, че това се отнася и за вашия домашен любимец, обсъдете го с ветеринарния си лекар. Той може да ви насочи към квалифициран специалист по поведението на животните или да ви предпише медикаменти, с които да овладеете тревожността на питомеца си.
- Кожни проблеми
Някои кожни заболявания също могат да доведат до загуба на козина и плешиви петна. Например, заразяване с паразити като бълхи, въшки или акари, може да причини прекомерна загуба на козина. Трихофития, дерматит и някои видове гъбични инфекции, имунни заболявания и рак също могат да причинят загуба на козина. Ако забележите кожни раздразнения, като подутини, струпеи или обрив, в допълнение към линеенето, незабавно се свържете с ветеринарния си лекар.
- Алергии
Алергиите са друга възможна причина за линеене при кучетата. Някои храни, лекарства, домакински почистващи препарати и груминг продукти могат да предизвикат алергични реакции при четириногите.

Алергиите попадат в четири категории:
- Атопия (генетична)
- Екологични или сезонни алергии
- Хранителни алергии
- Алергии към бълхи
Тези алергии могат да доведат до загуба или окапване на козината. Ветеринарният ви лекар може да помогне да определите причинителя на алергена и да намерите най-ефективното лечение.
Какво е нормално количество проливане?
Не съществува точна дефиниция за „нормално“, когато говорим за кучешко линеене. Има толкова много променливи, които могат да повлияят на количеството козина, които ще загуби домашният ви любимец. Най-добрият начин да разберете дали линеенето на питомеца ви е признак на здравословен проблем е да посетите ветеринарния си лекар и да обсъдите въпроса с него. Специалистът ще направи пълен преглед и диагностика на кучето, за да изключи всякакви потенциални здравословни причини, които могат да допринесат за скубането на питомеца ви.

Как можем да управляваме линеенето на кучето си?
Въпреки че не можете да предотвратите нормалното линеене при здраво куче, можете да поискате от ветеринарния си лекар или грумър препоръка за продукти, които ще помогнат за намаляване на разхлабените косъмчета и така – потенциално ще намалят количеството излишна козина в дома ви.
Как да се справим с всички тези косми...
Здравото куче трябва да има лъскава, чиста козина, без значение какъв тип е тя. Редовното разресване с подходяща за домашния ви любимец четка, ще стимулира подкожните мазнини, които помагат за поддържане красивия и здрав вид на козината.

Колко често трябва да разресвате любимеца си зависи от породата му. Във всички случаи не бива да е по-малко от веднъж седмично (главно при кучетата с по-твърда козина). В началото домашният ви любимец може да се дърпа или да не се наслаждава особено на процедурата – дайте му време да свикне, бъдете нежни и търпеливи. По време на линеенето е добре да минавате с подходяща четка козината на любимеца си поне по два пъти седмично. Това ще помогне на косъмчетата да се отделят сами, както и ще предотврати заплитане, характерно за породите с мек и дебел подкосъм като Чау Чау, Коли, Шелти, Немска овчарка и Австралийска овчарка.
При разресването гребенът/четката трябва да преминава плавно през козината и леко да докосва кожата. Животното не бива да изпитва дискомфорт или болка – ако забележите, че се дърпа, значи може би не сте избрали подходящ инструмент за разресване.
Балансираната, богата на различни витамини, минерали и хранителни вещества диета, е много важна за външния вид на козината на домашния ви любимец. Консултирайте се с ветеринарния си лекар относно избор на най-доброто меню спрямо характеристиките на вашето куче.

Още за това как да се справим с космите, щом кучето сменя козината си - четете тук
Прахосмукачката е ваш приятел
Инвестицията в качествена прахосмукачка, за предпочитане – по-безшумна, е сред основните, които всеки стопанин на куче трябва да има предвид. Най-полезно би ви било да се спрете на модел, за когото изрично е упоменато, че е подходящ за кучешки косми (на пазара има голямо разнообразие). Важно е да научите домашния си любимец да не лае и да не се опитва да нападне уреда.
Прекомерно линеене при кучетата: Какви са причините и кога да се обърнем към ветеринарен лекар
Ако забележите, че кучето ви линее повече от обикновено, има някои причини, които могат да са в основата на това. Едно от първите неща, които трябва да направите, е да огледате добре козината на животното. Има ли здрав блясък? Кожата изглежда ли нормална или напротив – лющеща се, суха или обезцветена? Ако козината е матова, суха или начупена, това може да е признак на основно медицинско състояние и е необходимо да се свържете с ветеринарния си лекар.

- Сезонни промени
Някои породи кучета, особено тези с двойна козина, линеят много по-силно сезонно, като пикът настъпва през ранна пролет и ранна есен. Четириногите също могат да отделят повече в отговор на температурните промени или количеството слънчева светлина, на която са изложени. Когато наближат по-топлите месеци, кучетата свалят зимния си подкосъм и го сменят с по-лека лятна козина. И обратно – през зимата кожухчетата на питомците ни стават по-дебели.
- Небалансирана диета
Причина номер едно за прекомерното линеене при много кучета е лошата диета, отбелязват специалистите от Американския киноложки клуб. Важно е собствениците да съблюдават храната на питомеца им да е съобразена с неговите възраст, начин на живот и здравословно състояние.
- Хранителна непоносимост или алергии
Хранителните алергии или непоносимост са често срещана причина за прекомерното линеене при кучетата. Това често причинява сърбяща кожа и инфекции, което допринася не само за по-активно линеене, но и за цели участъци с пълна загуба на козина.

- Използване на неправилна козметика
Ако кучето ви линее много, но не смятате, че причината за това е качеството на диетата му, хранителна непоносимост или алергия, помислете за груминг рутината си. Никога не къпете питомеца си с човешки шампоан, тъй като е твърде груб за кожата и козината му, може да причини прекомерно отделяне, лющене и дори кожни инфекции.
- Стрес
Стресът, като внезапна промяна в рутината или посрещането на нов член на семейството в дома, също може да причини прекомерно линеене. Може също да забележите, че питомецът ви се скубе повече по време на гръмотевични бури, фойерверки или дори – при пътуване към кабинета на ветеринарния ви лекар. Това се дължи на реакцията на тялото към стреса.
Въпреки че не е известно точно защо кучетата линеят повече, когато са тревожни, има подозрение, че това се дължи на отделянето на епинефрин (известен още като адреналин), който е основният хормон на стреса в тялото.
- Кожни паразити
Ако кучето ви линее повече от обикновено и се чеше прекалено много, може да има бълхи, кърлежи или акари. Тези паразити – и сърбежът и чесането, които причиняват – могат да доведат до по-сериозни здравословни проблеми, включително възпаление на кожата и вторични кожни инфекции.За да избегнете всичко това, уверете се, че питомецът ви е обезпаразитен срещу бълхи и кърлежи целогодишно. Вижте още и какви са възможните последици за кучето ви от ухапването на кърлеж

- Хормонален дисбаланс, тумори и други основни заболявания
Прекомерното отделяне може да е признак на хормонален дисбаланс. Някои кучета линеят прекомерно след раждане, стерилизация или кастрация. Ако питомецът ви губи козина по различни части на тялото и едновременно с това наблюдавате обезцветяване на кожата и/или бучки, това може да бъде признак на по-сериозни проблеми, включително:
- Бактериални инфекции
- Трихофития и други гъбични инфекции
- Заболяване на щитовидната жлеза
- Болест на Кушинг
- Възпалително заболяване на червата (IBD)
- Кожни алергии
Кога да посетите ветеринарния си лекар
Ако линеенето на кучето ви води до други проблеми, като например области без козина или кожни аномалии, посещението при ветеринарния ви лекар е задължителен, за да се определи лечението. Необходимо е да заведете питомеца си за преглед и ако отделянето е станало прекомерно (извън сезоните на силно линеене през ранна пролет или есен). Същото се отнася и ако забележите:
- Повишена жажда
- По-често уриниране
- Наддаване на тегло
- Забележими паразити по кожата
- Прекален сърбеж

През кои месеци кучетата линеят най-много?
Кучетата, особено тези с двойна козина, са склонни да линеят повече в началото на пролетта и края на лятото (началото на есента).
Ако не сте сред почитателите на идеята да откривате кучешки косми на различни места в дома си или страдате от алергия, предлагаме ви да разгледате 10 породи кучета, които се скубят най-малко